Az egyik nagy budapesti egyetem egyik karának tanulmányi osztályán dolgoztam. Szeptember 1-ével megszűnt a munkahelyem, több más kollégáéhoz hasonlóan a zárolások miatt! Rendszeres figyelem a híreket így nemrégiben én is figyelemmel kísértem a volt NAV ellenőr cikkeit, ezért úgy döntöttem leírnám tapasztalataimat, ugyanis nem csak a gazdaságban, de az oktatásban is hasonlóképpen zajlanak a dolgok, sőt a nemrégiben lebukott nyelvvizsga gyár egyik vezetője is egy NAV ellenőr volt. (erről nemrégiben jelentek meg cikkek a Blikk és az Eduline oldalain) Az egész nem most kezdődött viszont bizonyos köröknek nagyon jó jövedelmeket biztosítanak házon belül, mivel van rá igény. Sokan vannak akik magasabb körökből érkeznek, idejük-energiájuk nincs a tanulásra, viszont kell a diploma a presztízs és a rájuk váró álláshely miatt.
Itt az egyetemen -sok más egyetemhez hasonlóan évtizedek óta problémát jelent a nyelvvizsga a hallgatóság egy jelentős részének. Bár az évek alatt sokat javult a statisztika még is több ezer kiadatlan diploma "porosodik" a tanulmányi osztályon. Éves szinten a végzősök közel 20% nem kapja meg diplomáját. Mint Tanulmányi Osztálynak a mi feladatunk a leadott papírok -érettségik, nyelvvizsgák és más egyéb bizonyítványok hitelességének ellenőrzése. Ha valamelyik bizonyítvánnyal valami nem stimmel jeleznünk kell a Rektori Hivatalnak. Eddig még semmi újat nem mondtam.
Tavaly ősszel Corvinuson kirobban nyelvvizsga botrány kapcsán egyetemünk is gyanúba keveredett. A gyanú alól azóta se tisztázódott az intézmény, ugyanakkor a nyomozást lezárták, és a sajtóban is csak egy rövid cikk jelent meg az esetről. Mint minden egyetemen itt is van politikai és gazdasági összefonódás. Vannak hallgatók akik felsőbb körökből érkeznek és ők értelem szerűen prioritást élveznek más hallgatókkal szemben. Az elmúlt évek alatt többször is előfordult, hogy hamis érettségit vagy nyelvvizsga bizonyítványt találtunk! -Legalábbis nem tudtuk visszaellenőrizni. Természetesen értesítettük az esetről a Rektori Hivatalt. Volt amikor gyanúnk beigazolódott, de éves szinten legalább tíz olyan eset van átlagban, mikor a Rektori Hivatal azt az utasítást adta, hogy könyveljük el hitelesnek az adott bizonyítványt. Közel húsz éves munkám alatt nekem és kollégáimnak már van annyi rutinunk, hogy tudjuk, ha egy bizonyítvány visszaellenőrizhetetlen akkor az valószínűleg nem is létezik, ergo hamis! Minden egyes bizonyítvány valahol nyilván van tartva arra az eshetőségre, ha az adott oktatási intézmény megszűnne. Eddig is voltak problémás bizonyítványok, de amelyik eredeti volt azt mindig le lehetett ellenőrizni. Több időbe tellett ugyan, de mindig fellelhető volt valamelyik állami fenntartású nyilvántartásban! Érdekes módon, ezek a problémás vissza nem ellenőrizhető bizonyítványok nagy százalékban mind olyan hallgatók tulajdonát képezték eddig akik valamelyik gazdasági vagy politikai szereplő rokonsági vagy baráti köréből érkeztek. Találtunk már olyan indexet is melyben egy napra több vizsga is be volt jegyezve, holott egy nap maximum két vizsgára lehet elmenni. Ilyenkor mindig jeleztük az észrevételünket, de feletteseink által a kezünk meg van kötve, az állásunkat meg féltettük, így mindig felsőbb utasításnak megfelelően jártunk el annak tükrében is, ha valamilyen csalásra fény derül azért minket is felelősségre vonhatnak. Ezek a visszaélések a hallgatók egy jelentős része előtt is ismertek voltak. Volt hallgató aki a nyelvvizsga kötelezettség alóli mentességének kérvényét erre alapozta, hogy tudomása van xy-ról, hogy kéz alt jutott nyelvvizsgához. Ezek a kérvények mindig elutasításra kerültek és mivel konkrét neveket tartalmaztak ezért megsemmisítésre kerültek- elkerülendő egy rágalmazási pert és az ezzel együtt járó botrányt.
Ez talán lehet az élénk fantázia szülötte is, de az elmúlt évek botrányait elnézve kezdve Schmitt Pál plágium botrányával, Hujber Ferenc vallomásával, a miskolci rektorjelölt botrányán át a legutóbbi nyelvvizsgabotrányig, melyben rendőrök és bírók is érintettek voltak sajnos az általam tapasztaltakat is valóságnak kell hogy gondoljam. A diplomaszerzés egyik sarkalatos pontja -ahogy azt levelem elején is írtam- a nyelvvizsga. A legjobb az egészben, hogy még a saját hallgatóinknak is fizetnie kell a nyelvvizsgáért, noha az egyetemünkhöz tartozik egy országos nyelvvizsga központ! Ez az egyik fő bevételi forrása az egyetemnek. Az őszi nyelvvizsga szezonra le van adva a drót, hogy az írásbelizők legalább 60%-át meg kell buktatni. Itt a legnehezebb a javítási szempontokat ellenőrizni és fellebbezni a vizsga eredményét illetően. Az írásbeli dolgozatok megtekintéséért és a fellebbezésért külön kell fizetni és általában csak valamelyik hétköznap délelőtt van erre lehetőség mikor mindenki dolgozik, vagy tanul. Egyes vidéki nyelvvizsga központokban ahol kihelyezett vizsgáik vannak a tanulók rendszeresen pénzért hozzá jutnak az írásbeli vizsga feladataihoz. Ebből is látszik, hogy jó üzlet a nyelvvizsga. Így vagy úgy de mindenki fizet érte, nem is keveset. Ez csak azokkal a hallgatókkal szemben igazságtalan akik tisztességgel tanulnak, de néhány ponttal mindig lemaradnak a vizsgán és e miatt nem kapnak diplomát és nem tudnak elhelyezkedni. Arról nincs tudomásom, hogy milyen események zajlanak a háttérben, de elég sok volt hallgatónk van akik keményen végigtanulták az egyetemi éveket, jó eredménnyel, de problémájuk van a nyelvvizsgával. Sok olyan jó képességű volt hallgatónk is van akik megszerezték a nyelvvizsgát így a diplomát is de évek óta nem tud elhelyezkedni, ellentétben azon hallgatókkal akiknek bizonyítványai- vizsgái körül problémákat tapasztaltunk és most a tévéből valamilyen magas pozícióban láthatjuk őket viszont.
Tudom írásom nem kapcsolódik szorosan a témakörhöz, de szeretném megosztani saját és kollégáim tapasztalatait. Konkrét bizonyítékot nem tudok felmutatni csak az elmúlt években történteket tudom referenciaként nyújtani melyről a sajtó is beszámolt.
Vissza